نگاهی به کتاب شازده کوچولو

روز دیگر و یک داستان دیگر برای قضاوت کردن از طرف شخصی که حتی به پای نویسنده آنها هم نمیرسد، این بار نوبت به کتاب شازده کوچولو رسید!

کمتر کسی پیدا میشود که این کتاب را نخوانده باشد یا اینکه اسم آن را نداند. کتاب بی نظیر شازده کوچولو اثر آنتوان دوسنت آگزوپری با بیانی ساده و دلنشین، روایت گر سال 1935، زمانی که آنتوان برای شکستن رکورد پرواز بین پاریس و سایگون تلاش میکرد، هواپیمایش دچار نقص فنی شده و ناچار در بیابان آفریقا به زمین مینشیند. او از شخصی تعریف میکند که به گفته خود او، شازده کوچولو نام داشته و در آن صحرا با او ملاقات میکنه. خوشبختانه آنتوان موفق میشه هواپیمایش را درست کنه و به شهر برگردد تا این داستان زیبا را بنویسد.

او در این کتاب، به تعریف های فلسفی از عشق، احساسات و شخصیت های انسان ها از دید کودکی که با او آشنا شده میپردازه. تشبیه ها، رویداد ها و احساسات همه دست به دست هم دادند تا شما را به فکر وا دارند و دیدتان را به دنیا عوض کنند. این کتاب نخستین بار در سال 1943 در نیویورک منتشر شد و با فروش بیش از 200 ملیون نسخه، یکی از پر فروش ترین کتاب های تک جلدی دنیا محسوب میشود.

اولین باری که این کتاب را دیدم، با خودم فکر کردم چطور کتابی به این کوچکی میتواند یکی از پر فروش ترین کتاب های دنیا باشد؟ بعد از خواندن کتاب به آن پی بردم. درواقع کمتر کتابی پیدا میشود که بدون ((وقت تلف کردن)) و با ((بیانی ساده)) چنین انسان را در خود فرو ببرد. آن هم با دنیای کودکانه و نه با دنیای آدم بزرگ هایی که بیشتر داستان ها با آن سرو کله میزنند و تلاش میکنند اشک انسان را در بیاورند. در واقع کتاب شازده کوچولو توانست ثابت کند که کتاب موفق به تعداد صفحات و کلفتی آن نیست، بلکه به پیام زیبا و مهر آمیز آن است.

به شما پیشنهاد میکنم اگر این کتاب را مطالعه نکردید، سریعا به یکی از کتاب خانه های نزدیک مراجعه کنید و با قرض و فروش طلا و جواهر آن را به هر قیمتی بخونید!

منابع:

  • ویکی پدیا
  • کتاب شازده کوچولو
50% LikesVS
50% Dislikes

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *